Çimenlik Kalesi

Merkez, Çanakkale

Hakkında

Çimenlik Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın en dar olduğu yerde Anadolu kıyısında Sarıçay ağzındaki giriş kısmında yer alıyor.

Tarihi kale 1461-1462 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmış. 110x160 metre boyutlarında olan yapı, dikdörtgen planlı olup, bir dış sur ve bunun ortasındaki ana kuleden oluşuyor.

Surların içerisinde özgün fonksiyonu “baruthane” olan mekan bugün “Piri Reis Galerisi” olarak kullanılırken; bunun dışında kale içinde iki adet de cami bulunuyor.

Bunlardan Fatih Camii kalenin yapılışı sırasında; Abdülaziz Camii ise 1861-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış.

19. yüzyılda “Kale-i Sultaniye”nin batısında yer alan sur duvarının tamamı, kuzey ve batı surlarının bir bölümü ile batı cephesindeki köşe kuleleri yıktırılarak tabya yapısı inşa edilmiş. Tabya yapısında ise toplam 4 adet bonet bulunuyor

Çanakkale’de yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken tarihi Çimenlik Kalesi,  Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı taşınmaz sorumluluğunda bulunuyor.

Belirli yıllarda restore edilen ve son olarak da 2016 yılında restorasyonu tamamlanan tarihi Çimenlik Kalesi’ni ziyaret etmek isterseniz sahil kesiminde bulunan Deniz Müzesi girişinden bilet alarak bu yeri mihmandarlar eşliğinde gezebilirsiniz.

Daha fazlası

Harita Tesisin konumunu öğrenin.

Menü